Dış Mekan Uygulama (Kaplama Uygulamaları, Yalıtım Uygulamaları)

Dış Cephe Mantolama Nedir?, Kısaca Mantolama Ne Demektir?

Yapılarda ısı köprüleri oluşturmadan ısı yalıtımı devamlılığını sağlamak hedefiyle uygulanan uygulamalara kısaca mantolama yani ısı yalıtımı ismini almaktadır. Binalara ısı yalıtımı amacıyla içten, dıştan ya da sandviç duvar olarak 3 değişik yöntemle programı yapılabilen dış cephe kaplama binalarda ısı kayıplarının önüne geçebilmektedir.

İnsanın olduğu evlerden iş yerlerine kadar her türlü yapı amacıyla hayat alanlarında ısı konforu gerçekleştiren prosedür ve uygulamalar enerjiden de tasarruf edilmesini sağlayabilmektedir. Genellikle mantolama uygulaması yapının fiziki yönden en makul olan kısaca ısı yalıtımı sistemi olarak bilinir. Bu sayede kış aylarının soğuk yüzünü iç mekanda hissetmeden hem enerji tasarrufu hem de bütçenizden tasarruf sağlanabilmektedir. Değişikliğe uğrayan mevsim şartlarında ısı kayıpları ya da kazançlarını dengelemek hedefiyle bilhassa binanın dış yüzeyinin mantolama yöntemiyle ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanması amacını taşımaktadır. 

Dış cephe kaplama malzemelerinin yapının dış yüzeyine uyarlanması ile bina yapım adımında yapılar mantolama sonuçlanmış olarak kullanıma hazır duruma getirilmektedir.

×